Jaké máte nejčastější otázky?
Je životnost dřevostavby nižší než klasické zděné stavby?
To je jeden z častých dotazů, který dostáváme. Mnoho lidí si myslí, si může myslet, že tomu tak může být. Ale není. V našich podmínkách se udává životnost klasických zděných staveb 100 let. V tomto srovnání jim dřevostavba může plně konkurovat. Závisí však na kvalitě provedení stavby. Jen stěží si dokážeme představit, že bychom bydleli nebo pracovali ve stavbě například 70 let staré, aniž by prošla sebemenší rekonstrukcí. Více se dočtete v článku o životnosti dřevostaveb.
Je dřevostavba zvukově izolovaná jako zděná stavba?
Míru neprůzvučnosti (odporu konstrukce vůči průniku zvuku) ovlivňuje skladba a fyzikální vlastnosti použitého materiálu. A především také typ použité akustické izolace, nejlépe v kombinaci se vzduchovou mezerou. Z tohoto důvodu se osvědčily materiály s nízkou dynamickou tuhostí (čím je materiál pružnější, tím lépe tlumí zvuk). Dřevostavba tak může splňovat stejné parametry jako zděná stavba. Hluková izolace se u dřevostaveb dá snížit jednoduchými úpravami a správným provedením detailů.
Jaké vytápění je pro dřevostavbu nejvhodnější?
Pokud se rozhodnete pro dřevostavbu, jste zřejmě naklonení i zdravému a ohleduplnému životnímu stylu k životnímu prostředí.Tímto směrem jdou ruku v ruce i obnovitelné zdroje energie, které minimalizují potřeby energie elektrické. Vhodným typem vytápění je samozřejmě dřevo. Rozhodnutí je samozřejmě na Vás, jaký druh vytápění zvolíte, každý způsob má své výhody a nevýhody.
Jsou ve dřevostavbě nějaké úspory energií ve srovnání se zděným domem?
Roční spotřeba tepla na vytápění je u nízkoenergetického domu se udává do 50 kWh/m2. Pro vaši lepší představu u běžného domu z 70. – 80. let je to nad 200 kWh/m2. Důvodem je často nezateplená konstrukce nebo zateplená pouze částečně. Otopná soustava bývá často zastaralá, a navíc zdroj tepla bývá velkým zdrojem emisí. Lidsky řečeno nízkoenergetická moderní dřevostavba vás na nákladech za energie může stát 4x méně než starší rodinný dům se starým kotlem.
Když je stavba ze dřeva, znamená to vyšší riziko požáru?
Jednou z domněnek spojenou s dřevostavbami, je jejich vysoká hořlavost. Jde o argument zcela logický: všichni víme, že dřevo hoří. Jinak se však chová poleno přiložené do kamen a zcela jinak dřevo ve stavební konstrukci. Větší dřevěné průřezy mají vysokou požární odolnost. Vyšší než například požární odolnost ocele (ocelová konstrukce se deformuje již při 500 stupních Celsia), která při vyšších teplotách měkne. Je to dáno tím, že dřevo obsahuje alespoň minimální vlhkost, která se nejprve musí odpařit, aby došlo ke vznícení. Při požáru vzniká teplota až 950 stupňů Celsia, při níž dřevo vlastně ohořívá a vniká zuhelnatělá vrstva, která funguje jako ochranný štít.
Jak dlouho trvá postavit dřevostavbu?
Dřevostavby standardně stavíme 3-6 měsíců od započetí stavby základové desky.
V jakém okrese dřevostavby stavíte?
Naši kancelář máme u Prostějova, často se pohybujeme v Olomouckém kraji. Partnery však máme po celé České republice.
Co je technologie ThermoWood?
Naši kancelář máme u Prostějova, často se pohybujeme v Olomouckém kraji. Partnery však máme po celé České republice.
Co když jsem si nevybral žádný z typových domů?
V nabídce máme široké množství různých domů – jak evropských tak kanadských typů. Zde se můžete podívat na prezentační katalog. Pokud si dům ani přesto nevyberete, můžeme vám dům různě modifikovat.
Co když si chci dokončit svépomocí?
Dům Vám můžeme předat v různé fázi rozestavěnosti.